Yağları Kasa Çevirmek

Vücut geliştirme ile yakından uzaktan ilgisi olan birçok insanın aklında binlerce soru oluşabilmektedir. Çünkü vücut işleyişini iyi bilmek demek; vücut geliştirme sporunda bir adım öne geçmek demektedir. Sorulan sorulardan neredeyse en fazla akla takılanlardan biri de hiç şüphesiz yağları kasa çevirmek mümkün müdür sorusudur. Genellikle vücudundaki yağ oranı çok olan bireyler daha hızlı bir şekilde şekle girmek için bu sorunun cevaplarını ve yollarını ararlar. Bu yazımızda yağları kasa çevirmek mümkün müdür sorusunun cevabını sizlere vereceğiz.

Yağı Kasa Çevirmek Mümkün Değildir!!

Başlıkta belirttiğimiz durumun açıklamasını yapmadan önce size bir örnek vermek istiyoruz. Örneğin elinizde bir adet muz var ve canınız aşırı derecede portakal çekiyor. Sizin bu muzu portakala çevirebilme ihtimaliniz nedir? Eğer sihirli güçleriniz yoksa sıfırdır değil mi? Tıpkı bu örnekte olduğu gibi yağ hücrelerinin ya da kas hücrelerinin birbirlerine dönüşümü diye bir şey söz konusu değildir. Birbirinden tamamen farklı iki yapıyı birbirine çevirmeniz malesef ki mümkün değil. Ancak dönüşümü mümkün değil desek de yağ hücrelerinizin yerini kas hücreleri ile doldurmak mümkündür. Nasıl sorusunu soranlar için daha önce birçok yazımızda da yazdığımız gibi tek yönteminiz dengeli bir beslenme ve ağırlık çalışma. Peki bu kadar açıklamaya rağmen neden sporu bıraktığımız zaman yağ oranımız artıyor ve kas kütlemiz azalıyor?

Sporu bir süreliğine bıraktığımızda ve eski dengeli beslenme düzenimizi değiştirdiğimizde, vücudumuzdaki en çok kalori harcayan hücreler olan kas hücreleri artık eskisi kadar kalori harcamak zorunda kalmazlar. Bu da artık kütlelerinin azalmasına ve kalori harcamalarımızın azalmasına neden olur. Kaslarımızdaki durum bu iken biz dengeli beslenmeyi tamamen bırakır ve spora da devam etmezsek, vücuda gereğinden fazla giren kaloriler harcanamaz ve yağ şeklinde depolanmaya başlarlar. Yani herhangi bir kas hücresi yağ hücresine dönüşmemiştir. Sadece kas kütlesi azaldığı ve yerlerini yağ kütleleri aldığı için biz öyle düşünmüşüzdür. Kısacası bu yazımız sonucunda yağları kasa çevirmek olayının mümkün olduğunun düşünen bireyler biraz üzülecek.

Bu İnanış Nereden Çıkmıştır?

Yağları kasa çevirmek düşüncesi muhtemelen bilinçsiz şekilde çalışan bireylerin bulk dönemindeki bireylerin definasyondan sonraki vücutlarını görerek böyle bir düşünceyi ortaya atması ile ortaya çıkmıştır. Çünkü profesyonel sporcuların bulk dönemine girdiklerinde sadece tükettiklerini ve hiçbir şey yapmadıklarını, sonrasında ise definasyon dönemindeki çektikleri sıkıntıları görmemişlerdir. Sonrasında değişimlere baktıklarında “Demek ki yağlar kasa çevrilebiliyormuş” gibi ilginç bir mit ile karşımıza çıkmışlardır. Vücut geliştirme yapmak isteyenlere söylemek istediğimiz bir tek şey var. Eğer iradenize hakim olamayacaksanız, düzenli bir yaşam ve düzenli bir antrenman düzeni kurmayacaksanız bu spor sizi üzmeden vazgeçmelisiniz. Çünkü vücut geliştirme disiplin işidir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar